Twoja sytuacja zmieniła się. Od chwili postawienia zarzutów postępowanie toczy się przeciwko Tobie i w sprawie o konkretne przestępstwo.
Zobacz co powinieneś wiedzieć:
Nie musisz dowodzić swojej niewinności ani dostarczać dowodów na swoją niekorzyść. Dodatkowo w trakcie przesłuchania po postawieniu zarzutów masz:
Jako podejrzany masz też pewne obowiązki, dlatego też musisz:
Na tym etapie postępowania możesz spotkać się z zachowaniami, na które trzeba uważać. Pamiętaj o tym, że:
Pamiętaj!
To sąd, a nie funkcjonariusz policji decyduje o zwolnieniu Cię do domu i wymiarze kary – czasami policjanci nakłaniają zatrzymanego do przyznania się do popełnienia przestępstwa w zamian za obietnicę szybkiego zwolnienia albo niższego wymiaru kary. To nie jest prawda.
Pamiętaj!
Za niewykonywanie ciążących na podejrzanym obowiązków prawo przewiduje sankcje! Przykładowo, jeżeli nie stawisz się na wezwanie prokuratury lub Policji, możesz zostać zatrzymany i przymusowo do niej doprowadzony. Warto więc wykonywać obowiązki procesowe. Uchronisz się w ten sposób od dodatkowych uciążliwości.
Pamiętaj!
Nie mów niczego zatrzymującym Cię lub przesłuchującym funkcjonariuszom nieformalnie czy poza protokołem. Wszystkie podawane przez Ciebie informacje mogą prowadzić do pogorszenia Twojej sytuacji procesowej. Zawsze sprawdzaj, czy to, co powiedziałeś, zostało dokładnie zaprotokołowane. Masz prawo żądać poprawek czy uzupełnień w protokole.